Jonge makers, oude meesterwerken | Let’s Get Physical

Hedendaagse schrijvers en performers bij historische kunst

Ervaar het Mauritshuis met al je zintuigen. Tijdens festival Writers Unlimited bundelen het Mauritshuis en deBuren hun krachten en nodigen Nederlandse en Vlaamse schrijvers en performers uit voor een bijzondere ontmoeting tussen literatuur, lichaam en beeldende kunst. Onder het motto Let’s Get Physical reageren hedendaagse makers op meesterwerken uit het verleden. Lize Spit, Lucas Rijneveld, Roan Kasanmonadi, Tuly Salumu, Hiske Versprille en Melisa Diktaş nemen je mee op een verrassende, zintuiglijke ontdekkingstocht door het museum.

Ontmoeting tussen literatuur en lichaam

Schrijvers Roan KasanmonadiLucas RijneveldTuly Salumu en Lize Spit gingen de uitdaging aan om lichamelijkheid in de breedste zin van het woord te onderzoeken en met al hun zintuigen te schrijven over kunst – kunst die je juist níét mag aanraken. Ze schrijven elk een krachtige nieuwe tekst en brengen die tot leven bij het schilderij dat ze inspireerde.

In de Gouden Zaal krijgt de bewegingstaal van danser en choreograaf Melisa Diktaş alle ruimte. Voor haar performance liet zij zich inspireren door deze unieke, museale ruimte. 

Culinair journalist en schrijver Hiske Versprille neemt je mee in een schilderij vol etenswaren en laat je op een bijzondere manier proeven van Stilleven met kazen, amandelen en krakelingen dat Clara Peeters omstreeks 1615 schilderde.

Deze avond bouwen we bruggen: tussen schilderkunst en literatuur, tussen Nederland en Vlaanderen, en tussen verleden en heden. Alles gaat met elkaar in gesprek. Een literaire blik op beeldende kunst verdiept niet alleen de betekenis van een werk, maar opent ook nieuwe manieren om erin mee te bewegen. Door over grenzen heen te kijken, ontmoeten we de ander en tegelijkertijd meer van onszelf. En wie het verleden begrijpt, ziet beter waar hij nu staat.

  • Tijd: 19:00 – 21:20 uur, deuren gaan open om 18:30 uur.

  • Tickets: prijs €8,50 via www.mauritshuis.nl

  • Locatie: Mauritshuis, Plein 29, Den Haag

Lize Spit © Daniil Lavrovski

Lize Spit (1988) groeide op in de Antwerpse Kempen, maar woont sinds 2005 in Brussel. Ze behaalde een master Scenarioschrijven aan het RITSC. Ze won zowel de publieks- als juryprijs bij Write Now! in 2013 en nam in 2014 deel aan de schrijfresidentie van deBuren. Haar proza en poëzie was te lezen in verschillende literaire tijdschriften. In 2016 verscheen haar debuutroman Het smelt. Het boek won de Bronzen Uil, de Boekhandelsprijs, de Hebban-Debuutprijs, werd NRC Boek van het Jaar en haalde de shortlist van de Libris Literatuurprijs en de Premio Strega Europeo. Er volgden vertalingen in vijftien landen en een verfilming. Haar tweede roman Ik ben er niet (2020) werd net zoals haar debuut een bestseller. In 2023 schreef ze het Boekenweekgeschenk De eerlijke vinder. Lize Spit werkt als gastdocent creatief schrijven voor LUCA School Of Arts en RITSC. Ze is columnist bij De Morgen. Haar goed onthaalde laatste boek Autobiografie van mijn lichaam kwam uit in 2024 en verschijnt binnenkort in Duitsland en Frankrijk.

Alles bekijken
© Shody Careman

Lucas Rijneveld (1991) debuteerde in 2015 met de dichtbundel Kalfsvlies, die werd bekroond met de C. Buddingh’ Prijs voor het beste poëziedebuut. In De Volkskrant werd hij vervolgens uitgeroepen tot literair talent van het jaar. Rijneveld groeide op in een gereformeerd boerengezin in Noord-Brabant en woont tegenwoordig in Utrecht, de stad die hem in 2015 het C.C.S. Cronestipendium toekende. Rijneveld nam deel aan de schrijfresidentie van deBuren in 2014. Zijn debuutroman De avond is ongemak (2018) werd bekroond met de ANV Debutantenprijs en stond op de longlist van de Libris Literatuur Prijs. De Engelse vertaling door Michele Hutchison werd bekroond met de prestigieuze International Booker Prize. Zijn tweede dichtbundel Fantoommerrie (2019) ontving de Ida Gerhard Poëzieprijs. Voor de roman Mijn lieve gunsteling (2020), waarvan de vertaalrechten aan 14 landen werden verkocht, ontving hij de F. Bordewijk-prijs en zowel de jury- als de publieksprijs van de Vlaamse literatuurpijs de Boon. In 2022 verscheen zijn derde dichtbundel Komijnsplitsers en schreef hij het Boekenweekessay Het warmtefort. Naast zijn bestaan als schrijver werkt Rijneveld op een melkveebedrijf.

Alles bekijken
Hiske Versprille © Remko Kraaijeveld

Hiske Versprille (Sneek, 1982) is journalist en restaurantrecensent. Ze schrijft onder meer de wekelijkse restaurantrecensie voor De Volkskrant en een column in De Groene Amsterdammer. In 2013 nam ze deel aan de schrijfresidentie van deBuren. Ze won de journalistieke prijs De Tegel met haar onthulling dat een beroemd Amsterdams biefstukrestaurant al tachtig jaar paardenvlees verkocht. Ook maakte ze meerder podcasts. Bovenal gaat haar interesse uit naar hoe en wat we eten, en alle mooie en lelijke dingen die daarvoor en daarna plaatsvinden.

Alles bekijken
© Marianne Hommersom

Roan Kasanmonadi (1995) is een Rotterdamse dichter en spoken word artiest. Hiernaast is hij arts in opleiding tot psychiater en moderne danser. In zijn werk combineert hij abstracte associaties met alledaagse taal en verwijzingen naar popcultuur. Eerder heeft hij voor onder meer Poetry International, Mensen Zeggen Dingen en op de Nacht van de Poëzie voorgedragen en hij werd geselecteerd voor de schrijfresidentie van deBuren in 2024. Zijn debuutbundel Vuurbloem (Lebowski Publishers) werd genomineerd voor de C. Buddingh'-prijs in 2025. Roan is onderdeel van de redactie van De Revisor

Alles bekijken
© Johan Jacobs

Tuly Salumu (1988) is romanschrijver en journalist. Haar debuut Bintje is een tragische coming-of-ageroman over een meisje met Congolese roots in de Belgische voorsteden. Bintje, gecentreerd rond de thema’s liefde, huiselijk geweld, racisme, verslaving en moederschap, verscheen in 2023 en werd geprezen door de nationale kranten De Standaard en De Morgen. Haar bondige en directe taal wordt vergeleken met de stijl van Edouard Louis. Salumu is ook een gewaardeerd essayist en columnist. Haar essay Gezocht: de zwarte genen van mijn witte zoon werd genomineerd voor de Joost Zwagerman Essayprijs. Momenteel werkt ze aan haar tweede boek, een roman over romantiek, religie en neurodiversiteit. 

Alles bekijken
© Tosin Popoola

Melisa Diktaş is een danseres van Koerdische en Indische afkomst, geboren in Nederland. Zij is primair werkzaam als performer in theatrale producties, waarbij zij samenwerkt met een breed scala aan gezelschappen, choreografen, dichters en evenementen. Sinds haar afstuderen negen jaar geleden, heeft zij zich voortdurend verdiept in het professionele veld, waarbij zij een schat aan ervaring heeft opgebouwd en haar vakmanschap continu heeft verfijnd.  

Haar solovoorstellingen, samenwerkingen en startpunt van maakprocessen zijn geworteld in haar unieke bewegingsdialect en persoonlijke wereldbeeld, die haar overtuigingen en culturele achtergrond weerspiegelen. Melisa benadert het creatieve proces vanuit een diepgaande verbinding met haar oorsprong en visie ‘alles wat beweegt danst’. Haar werk onderzoekt zowel wat ons verbindt als wat ons onderscheidt.

Alles bekijken

Over Writers Unlimited

Van 22 tot en met 25 januari 2026 is Writers Unlimited Internationaal Literatuurfestival Den Haag te vinden in theaters, musea, bibliotheken en scholen door de hele stad: van Theater aan het Spui, Filmhuis Den Haag, GR8 tot Theater en Filmhuis Dakota, het Mauritshuis en het Curaçaohuis, de bibliotheken Laakkwartier, Nieuw Waldeck, Schilderswijk en Ypenburg, het Institute of Social Studies en De Haagse Hogeschool.  Met ruim 100 schrijvers, dichters, spoken word-artiesten en musici uit binnen- en buitenland. Met voordrachten, proza, gedichten, storytelling, spoken word, auteursinterviews, actuele gesprekken, films en muziek. 

  • Na afloop van Jonge makers, oude meesterwerken | Let’s Get Physical in het Mauritshuis, verwelkomt het festival je graag op het laatavondprogramma Mensen Zeggen Dingen x Writers Unlimited Festival.
    Locatie: Paard, Prinsegracht 12, Den Haag (circa tien minuten lopen vanaf het Mauritshuis)

Meer info over het programma, tickets en tijden vind je op Writers Unlimited.

*

Oude werken, jonge schrijvers

De schrijfresidenten van deBuren in 2024 kregen de opdracht een tekst te schrijven bij schilderijen uit het Mauritshuis. Ze droegen hun werk voor in het museum tijdens Writers Unlimited 2025. Lees & beluister de teksten hier.

Dit programma is een samenwerking van deBuren, Mauritshuis en Writers Unlimited Internationaal Literatuurfestival Den Haag 2026.