De ontdekking van de tijd

Lezing en gesprek met filosoof Boris van Meurs, antropoloog Anke Tonnaer en schrijfster Maite Vanthournout

Heb je ook het gevoel dat de tijd vliegt? We zijn zo gewend aan het denken in termen van efficiëntie dat we ons nauwelijks meer kunnen voorstellen dat er ook een tijd was waarin klokken en wekkers nog niet bestonden. Onze manier van denken over tijd zorgt ervoor dat we gevangen zitten in het nu. En dat heeft gevolgen voor hoe we denken over de aarde en haar mensen. Kan het ook anders? Kom luisteren naar filosoof Boris van Meurs, antropoloog Anke Tonnaer en schrijfster Maite Vantournhout en leer hoe onze visie op tijd ons leven beïnvloedt. 

Extra leuk: illustrator Kaylan Saro maakt live tekeningen van het gesprek! 

Gevangen in het nu

De dingen die we vandaag doen, hebben consequenties voor hoe de aarde er over 100.000 jaar uitziet, stelt filosoof Boris van Meurs. Maar we kunnen ons dat nauwelijks voorstellen, laat staan dat we op basis daarvan ons handelen in het nu kunnen aanpassen. Er zijn ook culturen waarin de tijd niet lineair, maar als een cyclus wordt gezien. Antropoloog Anke Tonnaer deed hier onderzoek naar, en vertelt welke consequenties dit heeft voor hoe we denken over natuur, onszelf en elkaar. Al schrijvende manipuleer je de tijd, meent schrijfster Maite Vanthournout. Schrijf je een volledig boek over één dag of volg je één leven gedurende meerdere eeuwen? Je beïnvloedt ook het tijdsbesef van de lezer. Die gaat niet op in het nu, maar zit vast in de door de auteur getemde tijd.

Na korte lezingen gaan de sprekers met elkaar in gesprek o.l.v. programmamaker Liesbeth Jansen. De derde spreker wordt binnenkort bekendgemaakt.

Illustratie: Kaylan Saro

Boris van Meurs is filosoof aan de Radboud Universiteit. Hij doet onderzoek naar het Antropoceen: een nieuw tijdperk, vernoemd naar de mens en haar invloed op de planeet. Hoe slaan we de brug tussen de ervaring en de wetenschap? Boris is ook programmamaker bij Radboud Reflects.

Alles bekijken

Anke Tonnaer is antropoloog aan de Radboud Universiteit. Zij houdt zich onder meer bezig met niet-westerse opvattingen over tijd, plaats en de natuurlijke omgeving. Ze onderzoekt hoe we ruimte kunnen maken voor andere perspectieven naast de dominante westerse ideeën.

Alles bekijken

Kaylan Saro (°1997) is een illustrator en striptekenaar uit Hasselt, Vlaanderen. In 2022 behaalde hij een diploma in het beeldverhaal aan LUCA School of Arts in Brussel. Sindsdien werkt hij aan illustraties en strips. In 2024 verscheen zijn debuutstripalbum Fatum Mundi bij uitgeverij Bries. Hij heeft een onstilbare drang om zijn schetsboeken tot de randjes te vullen en koestert een grote liefde voor de betere kantlijntekening.

Alles bekijken
© Marianne Hommersom

Maite Vanthournout (1998) studeerde Taal- en Letterkunde aan de Universiteit Gent. Ze schrijft essays en korte verhalen, soms onder het pseudoniem Maria Amparo. Zo heft ze de ontkoppeling met haar geboortenaam op. In 2023 nam ze deel aan de schrijfresidentie van deBuren. Ze is lid van het Kortrijkse collectief Letterzetter.

Alles bekijken