tjongklak / congklak zet voor je begint iets te koken in een stoompan of te bakken in de oven de ruimte vult zich met een geur die je doet denken aan de keer dat je roodborstjes als muzieknoten op verschillende takken zag zitten lui? je mag ook een zakje vanillesuiker onder je neus houden zet je in kleermakerszit op het versleten tapijt van je oom die geen oom is maar opa nummer drie zijn atelier heeft in wat lijkt op de meterkast, legendarisch is om zijn tapkunsten jij kent alleen zijn kalende achterhoofd dat glimt door de namiddagzon tijdens het strooien van vogelzaad en pinda’s in zijn achtertuin in diemen de koolmeesjes zitten op zijn vingers als jij met je ogen knippert zie je de voeten van oom even los van de met onkruid bedekte tegels vanuit kleermakerszit pak je het spelbord een soort houten boot met zeven potjes aan de ene en zeven aan de andere kant de uiteindes hebben moederpotten die zijn groter de enige spelpotten die je hiervóór kende waren die waarin je je mooiste knikkers, lijkend op de noordpool, verloor wat we spelen heet dat wat je je herinnert maar niet kent je leest het ik heb het je niet gezegd de klanken zijn stoom op een kinderhuid de veertien cirkels worden gevuld met elk zeven schelpjes ze hebben tanden aan de onderkant bijten doet alleen je zus als jij jouw moederpot vol hebt daar draait tjongklak / congklak om het vullen van de moederpot tel je schelpen haal voor je eindigt jouw moederpot leeg als je kamer in je ouderlijk huis waar de lichtgevende sterren hun lijmresten achterlaten op het gips kijk erin de gestoomde koek ruikt goed haal het uit de doek met woorden die je niet eerder kende speel opnieuw tjongklak / congklak

tjongklak / congklak
door Maxine Palit de Jongh
Achttien jonge schrijvers nemen deze zomer deel aan de schrijfresidentie van deBuren in Parijs. De kandidaat-schrijfresidenten van 2021 kregen de opdracht om zich te verhouden tot het thema ‘Spel’. Dit resulteerde in vormexperimenten, speelse teksten en kritische stemmen over de spelregels van onze maatschappij. In dit gedicht beschrijft Maxine Palit de Jongh het spel tjongklak / congklak en de herinneringen die aan het spel verbonden zijn.

Maxine Palit de Jongh
Maxine Palit de Jongh (1993) schrijft toneel, poëzie, proza en scenario en combineert deze vormen in haar werk. Ze is gefascineerd door verrassing, toeval en dialogen waarin ongemak tot wonderlijke ontmoetingen leidt. Ze heeft geschreven voor en voorgedragen bij Mooie Woorden, Orkest de Ereprijs, Poezieclub/Awater en Theaterkrant Magazine.
Maxine is afgestudeerd aan Writing for Performance aan de HKU en is onderdeel van Slow Writing Lab VI van Het Nederlands Letterenfonds waar ze onderzoek doet naar meertaligheid als instrument en wat dat betekent voor haar schrijverschap.
Alles bekijkenMeer over de schrijfresidentie?
Ontdek wie mee ging naar Parijs, lees al hun bijdragen en kom te weten hoe het er achter de schermen aan toe gaat via de reportages.
Alles bekijken