Lees- en luistertips voor de zomer

‘Op de nachttrein naar Praag lees ik Tsjechische auteurs’

Dit leest en luistert Yelena Schmitz

Datum 28 juni 2025
Door
Yelena Schmitz

Boeken toe op het werk, boeken open op vakantie. Maar wat moet je lezen? Wij vroegen aan tien van onze alumni wat hun ultieme zomerse lees- en luistertips zijn. Yelena Schmitz is schrijver, theater- en audiomaker en oud-schrijfresident. Dit zijn Yelena's tips: 'Ik vind dat er in je zak altijd een boek moet zitten.'

Wat lees jij als je op vakantie bent?

Yelena Schmitz: 'Als ik reis, ga ik op voorhand naar de boekhandel en zoek ik onbekend werk dat past bij de plek waar ik heen trek. Op de nachttrein naar Praag lees ik Tsjechische auteurs, en in IJsland wil ik weten hoe het is om in een vissersdorp op te groeien. Daarnaast neem ik ook altijd een boek mee waar ik denk dat ik mee zal lachen, of iets licht, dat me mee kan voeren, waar ik ook heen ga. Ik vind dat er in je zak altijd een boek moet zitten. En op je nachtkastje moeten minstens drie boeken liggen, voor elke stemming iets. Het is ongelooflijk mooi om een stuk tekst voor te lezen aan iemand waar je mee in een tent of op een strand ligt. Echt ontspannend vind ik ook tijdschriften, binaire puzzels, horoscopen en Agatha Christie!'

De zomertips van Yelena

'Ik neem ook altijd een boek mee dat me mee kan voeren, waar ik ook heen ga'

Yelena Schmitz
1. Aan Zee van Eric De Kuyper

Als je België, en specifiek Oostende en Brussel niet alleen wil doorgronden, maar vooral wil voelen, in taal en in herinnering, lees je dit. Met tranen in je ogen wandel je later langs de Vismijn of de Gaanderijen. Ik hou van Eric De Kuyper zijn werk.

2. Fair Play van Tove Jansson (vertaling Kim Liebrand)

Het is mijn droom om later als ik oud ben op een eiland te leven, aquarellen te maken, sigaren te roken en naar Westerns te kijken. Scandinavisch pareltje over hoe leven en kunst samen gaan. Van mijn favoriete Moomin-auteur Tove Janson.

3. De zomer van de onwaarheden van Nelleke Zandwijk

Er zijn weinig boeken waar ik hardop van moet bulderlachen. Ondergewaardeerd boek dat perfect bij de zomer past. Dit was mijn ontdekking vorige zomer!

4. Larieboek & Apekool, podcast met Yarne en Jochen

Twee Brusselse bibliothecarissen vissen pareltjes uit de kinder- en jeugdcollectie. Fris, enthousiast en goede raadgevers als je boeken wil ontdekken.

Yelena

© Marianne Hommersom

Yelena Schmitz (1996) is schrijver, theater- en audiomaker. Ze behaalde de master Woordkunst op het Koninklijk Conservatorium van Antwerpen en maakte deel uit van het schrijverscollectief en literair tijdschrift ZINK. In 2017 won ze de Nieuwe Types Prijs voor het beste afstudeerwerk van een Nederlandstalige schrijfopleiding. Haar werk werd bekroond met de Korte Golf Radioprijs 2017 en op het Flash Fiction Fest 2018 kreeg ze de Deus Ex Machina Prijs voor het beste ultrakorte verhaal met 'Ich bin wie du'. Haar eerste boek, Geroezemoes, verscheen in oktober 2021.